Конспект уроку Літературного читання  Шеремет Н.Е.

Тема уроку.  Казка вчить, як на світі жить.

Матеріал уроку.  Українська народна казка Колобок»

Тип уроку: урок розвитку літературних творчих здібностей

Мета. Поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості.

Формувати навички правильного, швидкого, читання. Вчити визначати дійових

осіб твору, виділяти серед них головного героя,  складати характеристику героя

через  аналіз його мовлення, вчинків. Розвивати усне монологічне та діалогічне

мовлення   учнів, творчу  діяльність учнів через складання варіантів кінцівки   до

казки. Виховувати інтерес дітей до казок, бажання творити добро.

Обладнання: інтерактивна  дошка, маски героїв казки, сюжетні малюнки до

казки.

Хід уроку

І  Організаційний момент

Звучить мелодія «В гостях у казки»

  (слайд 1) 

-         Яку широку тему ми зараз вивчаємо?

-         Скільки уроків буде присвячено цій темі?

-         Сьогоднішній урок буде другим.

   (слайд 2)

ІІ Мовна розминка

  1. Розчитування за тренажером «Казки» (слайди 3 – 7)

        

-         Що об’єднує всі слайди тренажера?

-         Слайд з якою казкою був «зайвий» і чому?

  1. Вправа на розширення кута зору (слайд 8)

каз                    ка

каз                    ати

каз                    кар

каз                    ковий

каз                    очка

каз                    итися

-         Знайдіть «зайве» слово. Поясніть свій вибір.

-         Здогадайтеся, твір якого жанру ми будемо сьогодні опрацьовувати.

ІІІ Повідомлення теми і мети уроку

  1. Ви вже здогадалися, що сьогодні ми будемо працювати із українською народною казкою. А от з якою? Спробуйте здогадатися за героями. Це ще й буде перевіркою домашнього завдання: згадати якнайбільше українських народних казок. (слайди  9 – 13)

Загадки. В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має,

Та на місці не сидиться,

А зовуть її… (лисиця).

-         Яка це може бути казка?

Ходить хмуро між дубами,

Хижо клацає зубами,

Весь, як є, — жорстока лють,

Очі в нього так і ллють.

Зачаївся ось, примовк.

Грізний звір цей , звісно,… (вовк).

-         Яка це може бути казка?

Хоч у нього й шуба є,

Та як холод настає,

Він не їсть тоді й не п’є,

І не ходить , й не гуляє,

А у лігво спать лягає. (Ведмідь)

Не ходжу я, а скакаю,

Бо нерівні ноги маю.

Через поле навмання

Перегнав би я коня. (Заєць)

-         Яка це може бути казка?

Кругленьке, смачненьке, запашненьке

На віконці остигало,

Від звірят усіх втікало,

Та лисці на язик попало.

-         То яка ж це казка?

  1. Складіть прислів’я   (слайд 14)   

             

-         Це і є тема нашого сьогоднішнього уроку. А розібратися з тим, як на світі жити, нам допоможе казка «Колобок»   (слайд 15).

       

-         Протягом уроку ви повинні згадати цю казку, навчитися визначати дійових осіб казки і виділяти серед них головного героя, складати характеристику героїв, спробувати змінити казку.

-         А працювати ми будемо за таким планом:

  • Вгадуємо казку
  • Згадуємо казку
  • Складаємо карту персонажів
  • Змінюємо казку
  • Казка вчить, як на світі жить.

ІV Опрацювання української народної казки «Колобок»

  1. Словникова робота (слайд 16)

    

Хижка                       відгороджене місце в коморі  або великий ящик

для зсипання зерна, борошна.

Засік                          невисокий, земляний насип вздовж стін хати

знадвору.

Призьба                     окрема будівля для зберігання зерна тощо.

            

(слайди 17 – 24)

  1. Читання вчителем І частини
  2. Сам. читання І частини учнями. Вибрати слова-дії баби; Колобка.
  3. Читання учнями ІІ частини учнем
  4. Розповідання казки учнями за схемою на першому форзаці підручника
  5. Гра «Бджілки».

Сам. напівголосне дочитування учнями казки до кінця (с. 36 – 37).

-         Назвіть всіх героїв казки. Хто з них є головним героєм?

  1. Фізкультхвилинка  
  2. Складання карти персонажів

а) Гра «Хто що символізує?»

Жорстокість, жадібність, злість… (вовк).

Силу, незграбність , вайлуватість… (ведмідь)

Боягузтво , слабкість, несміливість… (заєць).

б) Кому з героїв казки притаманні подані риси характеру? (слайд 25)

хитрість, веселість, довірливість, підступність, хвалькуватість

-         Чому Колобка спіткав такий сумний кінець?

  1. Творча діяльність учнів

а) підготовка до перетворення казки

- Яким чином Колобок міг би уникнути такого сумного кінця?

- Чому ніхто з героїв казки не попередив Колобка про небезпеку від Лисиці?

- Хто міг би це зробити? Згадайте нещодавно прочитану казку «Лисиця та їжак».

- Чому всі герої хотіли з’їсти Колобка? Може підказка про це могла б його врятувати?

б) інсценування казки (групова робота)

І група –  Розподілити ролі для інсценування сцени у хаті (баба, дід,

Колобок). Показати цей епізод.

ІІ група – Розподілити ролі для інсценування зустрічей Колобка з зайчиком

та вовком. Показати ці епізоди.

ІІІ група – Розподілити ролі для інсценування зустрічей Колобка з ведмедем

та лисицею. Показати ці епізоди.

ІV група – Підготувати до показу сцену врятування Колобка Їжачком.

(завдання було задано заздалегідь).

V група – Підготувати до показу сцену врятування Колобка Мавпочкою

(завдання було задано заздалегідь)

в) обговорення вигаданих епізодів

- Які свої риси характеру підтвердив Їжачок в цьому епізоді?

- Чим відрізнявся діалог з Мавпочкою від діалогів з іншими героями?

- Чому Колобок почав цю розмову із знайомства?

- Чому серед традиційних героїв українських народних казок не було мавп?

10.  Закріплення вивченого  

-         Повернемося до теми нашого уроку. Чи згодні ви з цим прислів’ям?

-         Чого навчила вас казка «Колобок»?

V Підсумок уроку

-         Згадаємо мету нашого уроку. Чи досягли ми мети?

V Домашнє завдання

Складіть словесний діафільм до казки «Колобок». А ті, кому сподобалося змінювати казку, придумайте казкову розповідь про свою зустріч з Колобком.